top of page

Nadzór nad budową gazociągu DN1000 Strachocina-Pogórska Wola wraz z infrastrukturą towarzyszącą niezbędną do jego obsługi

Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola stanowi jeden z ostatnich elementów składających się na program Korytarza Północ-Południe – sztandarowej Inwestycji GAZ-SYSTEM S.A. Plany korytarza gazowego zakładają realizację szeregu gazociągów wysokoprężnych umożliwiających połączenie polskiego terminalu LNG w Świnoujściu z planowanym chorwackim terminalem LNG Adria na wyspie Krk. Korytarz Północ – Południe stanowi jedną z kluczowych inwestycji w Europie Środkowo – Wschodniej, wymienianych w EIP (The Energy Infrastructure Package).

Przedmiotowy gazociąg o długości 97,4 km łączy dwa węzły: niedawno oddany do eksploatacji w Strachocinie (gmina Sanok) oraz rozbudowany węzeł i tłocznię gazu w Pogórskiej Woli (gmina Skrzyszów). Przebiega przez 13 gmin (12 woj. Podkarpackiego i 1 woj. małopolskiego). Gazociąg będzie odgrywał kluczową rolę w rozwoju dostaw paliwa przez Podkarpacie, a być może kiedyś na Ukrainę.

Przedsięwzięcie obejmowało nadzór nad budową gazociągu wysokiego ciśnienia, a w ramach Inwestycji gazociągu Strachocina-Pogórska Wola, MGGP S.A. nadzorowało szereg specjalistycznych prac budowlanych w tym:
- budowa linii gazowej DN1000 o długości 97,4 km o ciśnieniu roboczym 8,4 Mpa;
- 85 przekroczeń metodą bezwykopową, w tym 9 DIRECT PIPE;
-mikrotunelowanie;
- budowa obiektów Zespołów Zaporowo-Upustowych ZZU: Trześniów, Iskrzynia, Ustrobna, Sieklówka Dolna, Zawadka Brzostecka, Zwiernik;
- Węzeł Pogórska Wola (układ regulacyjny, ZZU i zespół śluzy uniwersalnej, zespół filtroseparator gazu);
- budowa linii światłowodowej;
- prace spawalnicze w trudnym terenie – należy podkreślić, że na budowie gazociągu Strachocina – Pogórska Wola po raz pierwszy w Polsce, wykorzystywana była nowoczesna technologia w pełni automatycznego spawania – CRC Evans, metoda 135/135. Zastosowanie tej technologii umożliwia spawanie w sposób automatyczny za pomocą sześciu głowic umieszczonych wewnątrz spawanej rury oraz czterech głowic zewnętrznych. Wykorzystywane jest również specjalne ukosowanie, czterokrotnie zmniejszające ilość użytego materiału dodatkowego.

Wybudowanie gazociągu wpływa na zmniejszenie kosztów pracy systemu przesyłowego przez skrócenie trasy przesyłu gazu z importu. Istotną kwestią jest również coroczne odprowadzanie podatku od nieruchomości w wysokości 2% budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy z korzyścią dla lokalnych mieszkańców.

Gazociąg Strachocina - Pogórska Wola

GAZ-SYSTEM S.A.

Gazociąg Strachocina - Pogórska Wola
bottom of page