top of page

Spotkanie ZOPI – 10 grudnia 2021 Tarnów

10 grudnia 2021 roku w Tarnowie odbyło się spotkanie wyjazdowe ZOPI, którego jesteśmy aktywnym członkiem.

10 grudnia b.r. odbyło się kolejne spotkanie członków ZOPI. Tym razem na miejsce spotkania wybrano Tarnów.

Podczas spotkania dyskutowaliśmy na tematy organizacyjne oraz wyznaczaliśmy priorytety w zakresie kolejnych działań. Niezmiernie miło było gościć nowych członków organizacji.

Spotkanie odbyło się w wyjątkowy miejscu – w budynku Ratusza, który od początku swego istnienia aż do 1931 roku, kiedy został przekazany na cele muzealne, był budowlą, w której urzędowały władze miasta. Sam budynek powstał na przełomie XV/XVI w. Pierwotnie budowany w stylu gotyckim, a latach 70. XVI wieku budynek zyskał renesansowy wygląd. Prosta, kubiczna bryła została zwieńczona wysoką, ceglaną ścianą attyki, za którą kryje się tzw. dach pogrążony. Attyka została ozdobiona 28 blendami, w których były umieszczone portrety właścicieli miasta z rodu Tarnowskich.
W latach 1889-1892 daleko idącym zmianom uległy wnętrza, w których wyburzono zniszczone sklepienia. Na piętrze poszerzono i ozdobiono neorenesansowymi stiukami Salę Rady, nadając jej reprezentacyjny charakter.
W latach 1962-1968 na ścianach Sali Pospólstwa odkryto fragmenty polichromii z XVIII w. wzorowanych na grafikach umieszczonych w dziele F. Pony „Kształty serca albo z serca wybrane święte” z 1645 roku. Włoski pierwowzór został tu wykorzystany do prezentacji cnót obywatelskich zgromadzenia miejskiego.
Nad budynkiem góruje 28 metrowa wieża gotycko – renesansowa. Na jej szczycie umieszczony jest ganek, gdzie mieściło się pierwotnie stanowisko straży ogniowej. Oryginalnie hełm wieży wieńczył herb miasta Leliwa, który w XVIII wieku został zastąpiony widoczną do dziś Pogonią, herbem książąt Sanguszków, dziedziców Tarnowa. W południe, z wieży rozlega się „Hejnał tarnowski” skomponowany przez Stanisława Rzepeckiego w 1972 roku. Niezwykłą atrakcją turystyczną jest możliwość wejścia na wieżę i podziwiania panoramy Tarnowa.
Samo spotkanie ZOPI odbyło się w Sali Pospólstwa – największym i reprezentacyjnym pomieszczeniu ratusza, gdzie zgromadzeni w niej mieszczanie obradowali nad ważnymi sprawami miasta. Obecnie mieści Galerię Portretu Staropolskiego, z okresu od XVI do XVIII w., określanego jako „portret Sarmacki”. Pokazany na stałej wystawie zespół portretów, jest jednym z najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce.

bottom of page